Хөнгөн атлетикийн ДАШТ-ийг Кени улс тэргүүлж байна
- schedule 2015 оны 8 сарын 28
- chat_bubble 0
Өмнөд хөршийн нийслэл Бээжин хотноо 15 дахь удаагийн Хөнгөн атлетикийн ДАШТ 2015 оны 08 сарын 22-30 хооронд болж байгаа билээ. Дэлхий спорт сонирхогчдын дунд хамгийн нэр хүндтэй тэмцээнүүдийн нэг энэхүү тэмцээн хоёр жил тутамд явагддаг.
Энэ удаагийн ДАШТ-д Дэлхийн хөнгөн атлетикийн холбооны 207 гишүүн орны 1933 тамирчин 47 төрлөөр өрсөлдөж байна. Хамгийн олон тамирчин оролцуулсан орон бол АНУ /158/. Манай орны хувьд эрэгтэй марафонд 1 /Б.Сэр-Од/, эмэгтэй марафонд 2 тамирчин /Л.Отгонбаяр, Б.Мөнхзаяа/ оролцуулж байгаа.
Эрэгтэй марафоны тэмцээний эхний өдөр болж гавъяат тамирчин Б.Сэр-Од 2.32.08 цагийн амжилтаар 38-р байранд орсон байна. Эмэгтэй марафоны уралдаан тэмцээний сүүлийн өдөр буюу наймдугаар сарын 30-нд болно.
Тэмцээний долоо дахь өдрийн байдлаар нийт 27 төрлийн медалийн эзэд тодрон нийт 34 орон ямар нэгэн медаль хүртээд байгаас Африк тивийн төлөөлөл Кенийн баг тамирчид 6 алт, 3 мөнгө, 2 хүрэл медальтайгаар тэргүүлсээр байна.
Эрэгтэй:
Тойрог замын
Төрөл
|
Алт
|
Мөнгө
|
Хүрэл
|
|||
---|---|---|---|---|---|---|
100 м
|
Usain Bolt (JAM)
|
9.79 сек
|
Justin Gatlin (USA)
|
9.80 сек
|
Trayvon Bromell (USA)
Andre De Grasse (CAN) |
9.92 сек
|
200 м
|
Usain Bolt (JAM)
|
19.55
|
Justin Gatlin (USA)
|
19.74
|
Anaso Jobodwana (RSA)
|
19.87
|
400 м
|
Wayde van Niekerk (RSA)
|
43.48
|
LaShawn Merritt (USA)
|
43.65
|
Kirani James (GRN)
|
43.78
|
800 м
|
David Rudisha (KEN)
|
1:45.84
|
Adam Kszczot (POL)
|
1:46.08
|
Amel Tuka (BIH)
|
1:46.30
|
10,000 м
|
Mo Farah (GBR)
|
27:01.13
|
Geoffrey Kamworor (KEN)
|
27:01.76
|
Paul Tanui (KEN)
|
27:02.83
|
Марафон
|
Ghirmay Ghebreslassie (ERI)
|
2:12:27
|
Yemane Tsegay (ETH)
|
2:13:07
|
Solomon Mutai (UGA)
|
2:13:29
|
400 м
халхалттай
|
Nicholas Bett (KEN)
|
47.79
|
Denis Kudryavtsev (RUS)
|
48.05
|
Jeffery Gibson (BAH)
|
48.17
|
3000 м
саадтай
|
Ezekiel Kemboi (KEN)
|
8:11.28
|
Conseslus Kipruto (KEN)
|
8:12.38
|
Brimin Kipruto (KEN)
|
8:12.54
|
20 км
спорт алхаа
|
Miguel Ángel López (ESP)
|
1:19:14
|
Wang Zhen (CHN)
|
1:19:29
|
Benjamin Thorne (CAN)
|
1:19:57
|
Талбайн
Өндрийн
харайлт
|
Shawnacy Barber (CAN)
|
5.90
|
Raphael Holzdeppe (GER)
|
5.90
|
Renaud Lavillenie (FRA)
Piotr Lisek (POL) Paweł Wojciechowski (POL) |
5.80
|
Уртын
хайрайлт
|
Greg Rutherford (GBR)
|
8.41
|
Fabrice Lapierre (AUS)
|
8.24
|
Wang Jianan (CHN)
|
8.18
|
Гурвын
харайлт
|
Christian Taylor (USA)
|
18.21
|
Pedro Pablo Pichardo (CUB)
|
17.73
|
Nelson Évora (POR)
|
17.52
|
Бөрөнцөг
түлхэлт
|
Joe Kovacs (USA)
|
21.93
|
David Storl (GER)
|
21.74
|
O'Dayne Richards (JAM)
|
21.69
|
Жад
шидэлт
|
Julius Yego (KEN)
|
92.72
|
Ihab El-Sayed (EGY)
|
88.99
|
Tero Pitkämäki (FIN)
|
87.64
|
Дүүгүүр
шидэлт
|
Paweł Fajdek (POL)
|
80.88
|
Dilshod Nazarov (TJK)
|
78.55
|
Wojciech Nowicki (POL)
|
78.55
|
Эмэгтэй:
Тойрог замын
Төрөл
|
Алт
|
Мөнгө
|
Хүрэл
|
|||
---|---|---|---|---|---|---|
100 м
|
Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM)
|
10.76
|
Dafne Schippers (NED)
|
10.81 NR
|
Tori Bowie (USA)
|
10.86
|
400 м
|
Allyson Felix (USA)
|
49.26
|
Shaunae Miller (BAH)
|
49.67 PB
|
Shericka Jackson (JAM)
|
49.99
|
1500 м
|
Genzebe Dibaba (ETH)
|
4:08.09
|
Faith Kipyegon (KEN)
|
4:08.96
|
Sifan Hassan (NED)
|
4:09.34
|
10,000 м
|
Vivian Cheruiyot (KEN)
|
31:41.31
|
Gelete Burka (ETH)
|
31:41.77
|
Emily Infeld (USA)
|
31:43.49
|
400 м
халхалттай
|
Zuzana Hejnová (CZE)
|
53.50
|
Shamier Little (USA)
|
53.94
|
Cassandra Tate (USA)
|
54.02
|
3000 м
саадтай
|
Hyvin Jepkemoi (KEN)
|
9:19.11
|
Habiba Ghribi (TUN)
|
9:19.24
|
Gesa Felicitas Krause (GER)
|
9:19.25
|
Талбайн
Event
|
алт
|
мөнгө
|
хүрэл
|
|||
---|---|---|---|---|---|---|
Өндрийн
харайлт
|
Yarisley Silva CUB)
|
4.90
|
Fabiana Murer
(BRA) |
4.85
|
Nikoleta Kyriakopoulou (GRE)
|
4.80
|
Гурвын
харайлт
|
Caterine Ibargüen (COL)
|
14.90
|
Hanna Knyazyeva-Minenko
(ISR) |
14.78
|
Olga Rypakova (KAZ)
|
14.77
|
Бөөрөнцөг
шидэлт
|
Christina Schwanitz (GER)
|
20.37
|
Gong Lijiao (CHN)
|
20.30
|
Michelle Carter (USA)
|
19.76
|
Зээрэнцэг
шидэлт
|
Denia Caballero (CUB)
|
69.28
|
Sandra Perković (CRO)
|
67.39
|
Nadine Müller (GER)
|
65.53
|
Дүүгүүр
шидэлт
|
Anita Włodarczyk (POL)
|
80.85
|
Zhang Wenxiu CHN)
|
76.33 SB
|
Alexandra Tavernier (FRA)
|
74.02
|
Олон
төрөлт
|
Jessica Ennis-Hill (GBR)
|
6669
|
Brianne Theisen-Eaton (CAN)
|
6554
|
Laura Ikauniece-Admidiņa (LAT)
|
6516
|
Медалийн тоогоор эхний 10 байранд орж байгаа орнууд
алт | мөнгө | хүрэл | нийт | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Кени | 6 | 3 | 2 | 11 | |
2 | АНУ | 3 | 4 | 5 | 12 | |
3 | Ямайк | 3 | 0 | 2 | 5 | |
4 | Их Британи | 3 | 0 | 0 | 3 | |
5 | Польш | 2 | 1 | 3 | 6 | |
6 | Куба | 2 | 1 | 0 | 3 | |
7 | Герман | 1 | 2 | 2 | 5 | |
8 | Этиоп | 1 | 2 | 0 | 3 | |
9 | Канад | 1 | 1 | 2 | 4 | |
10 | ӨАБНУ | 1 | 0 | 1 | 2 |
Санал болгох
Сонин хачин
Уншиж байна ...