ХААХ
АСАРГААНЫ ТЭТГЭМЖИЙН ХЭМЖЭЭГ САРД 302,500 ТӨГРӨГ БОЛГОЖ НЭМЭГДҮҮЛЖЭЭ
НИЙГМИЙН ДААТГАЛЫН САНГААС ОЛГОЖ БАЙГАА ТЭТГЭВЭР 100 МЯНГАН ТӨГРӨГӨӨР НЭМЭГДЖЭЭ
ЗЭВСЭГТ ХҮЧНИЙ ЕРӨНХИЙ КОМАНДЛАГЧ У.ХҮРЭЛСҮХ ДОТООДЫН ЦЭРГИЙН ШТАБЫН ҮЙЛ АЖИЛЛАГААТАЙ ТАНИЛЦЖЭЭ
АВТО ЗАМД 27.5 ТОНН ДАВС, 123.5 ТОНН БОДИС ЦАЦСАН БАЙНА
“ХОЁРДУГААР ТӨРӨХ ЭМНЭЛЭГ”-ИЙН ГАЗРЫН АСУУДЛЫГ ХУУЛИЙН ДАГУУ ШИЙДВЭРЛЭХЭЭР АЖИЛЛАЖ БАЙНА
Сүхбаатар аймаг байгуулагдсаны 73 жил, Зүүн бүсийн хурд-2015 наадмын нэгдсэн дүн
- schedule 2015 оны 7 сарын 28
- chat_bubble 0
Ардын хувьсгалын 94 жилийн ой, аймаг байгуулагдсаны 73 жилийн ой, Зүүн бүсийн хурдан морины уралдааны азарга, соёолон, дааган насны уралдаанд түрүүлж, айрагдсан хурдан хүлгүүдийг танилцуулъя.
Азарга-240 гаруй
1.Хөвсгөл аймгийн Мөрөн сумын уугуул, аймгийн Алдарт уяач Т.Болдбаатарын Магнай халиун
2. Дорноговь аймгийн Хатанбулаг сумын уугуул, аймгийн Алдарт уяач Монхдойн Жаргалсайханы Даншиг алаг
3. Ховд аймгийн Мянгад сумын уугуул З.Мэндсайханы хээр
4. Дорнод аймгийн харьяат Эрдэнэцогтын цавьдар
5. Говь-Алтай аймгийн Шарга сумын уугуул С.Гантулгын хүрэн
Азарганы уралдааныг "Цайрт минерал" ХХК ивээн тэтгэж, түрүү 5 сая, аман хүзүү 3 сая, айргийн гурав 2 сая, айргийн дөрөв 1 сая, айргийн тавын морийг 500 мянган төгрөгөөр тус тус байллаа. Мөн "Морьтон" дэлгүүр эхний 45 морийг гарын бэлгээр байлсан байна.
Их нас
1. Сүхбаатар аймгийн Баяндэлгэр сумын Х.Амгаланбаатарын согоо хээр
2. Сүхбаатар аймгийн Асгат сумын Баярсайханы хээр
3. Баянхонгор аймгийн Бууцагаан сумын Б.Цэдэвийн хонгор халзан
4. Сүхбаатар аймгийн Онгон сумын Ө.Эрдэнэбаатарын саарал
5. Сүхбаатар аймгийн Онгон сумын О.Үнэнборын бор
Соёолон-242
1.Сүхбаатар аймгийн Асгат сумын уугуул, аймгийн Алдарт уяач П.Мөнхжаргалын хээр
2. Хэнтий аймгийн Бор-Өндөр сумын уугуул О.Бат-Өлзийн хээр
3. Сүхбаатар аймгийн Наран Ч.Энхтайвангийн бор
4. Сүхбаатар аймгийн Уулбаян сумын уугуул Э.Хүрэлбаатарын хээр
5. Сүхбаатар аймгийн Уулбаян сумын уугуул Ч.Амарсанаагийн хонгор
Соёолонгийн уралдааныг "АПУ" ХХК ивээн тэтгэж, түрүү соёолонг 1 сая төгрөгөөр байлж, унаач хүүхдэд бүтэн жилийн фрута ундааны хэрэглээний эрхийн бичиг гардуулжээ.
Хязаалан
1. Сүхбаатар аймгийн Асгат сумын С.Энхбаатарын хүрэн
2. Хөвсгөл аймгийн Улаан-Уул сумын Ц.Элбэгзаяагийн цавьдар
3. Сүхбаатар аймгийн Халзан сумын Ж.Бат-Эрдэнийн буган хүрэн
4. Хөвсгөл аймгийн Цэцэрлэг сумын Г.Батболдын зээрд
5. Сүхбаатар аймгийн Асгат сумын А.Мэндбаярын буган
Хурдан хязаалангийн уралдааныг УИХ-ын гишүүн М.Зоригт байлсан байна.
Шүдлэн
1. Сүхбаатар аймгийн Халзан сумын Ганбаярын саарал
2. Дорнод аймгийн Хэрлэн сумын Ц.Эрдэнэцогтын хүрэн
3. Дорнод аймгийн Мадат сумын Д.Цогтоогийн хүрэн
4. Сүхбаатар аймгийн Баруун-Жрт сумын М.Ганболдын хонгор
5. Дундговь аймгийн Өлзийт сумын Б.Наранхүүгийн шарга
Даага
1. Сүхбаатар аймгийн Халзан сумын уугуул Д.Дондовдоржийн хээр
2. Сүхбаатар аймгийн Наран сумын уугуул Ц.Баатарын халиун
3. Сүхбаатар аймгийн Сүхбаатар сумын уугуул, Ө.Хүдэрхангайгийн улаан
4. Улаанбаатар хот, Баянгол дүүргийн харьяат Ц. Баттулгын ногоон
5. Дорнод аймгийн Халхгол сумын уугуул Б.Батсүхийн хүрэн. Уралдаанч 11 настай Б.Оюундарь.
Дааганы уралдааныг аймгийн дарга асан Лувсангийн Болдын үр хүүхдүүд ивээн тэтгэж, байллаа.
Эрлийз дээд -28
1.Ховд аймгийн Мянгад сумын уугуул Б.Энхбаярын хар
2.Хэнтий аймгийн Дадал сумын уугуул, “Сэцэн ханы хүлэг” МСУХ-ны тэргүүн Т.Батжаргалын хээр
3. Сүхбаатар аймгийн Түмэнцогт сумын харьяат, МУ-ын Манлай уяач С.Төмөр-Очирын хүрэн
4. Хэнтий аймгийн Өндөрхаан сумын уугуул Д.Цолмонбаатарын бор
5. Хэнтий аймгийн Дадал сумын уугуул, аймгийн Алдарт уяач Н.Дарамренчингийн хүрэн
Эрлийз дунд-43
1.Сүхбаатар Баяндэлгэр сумын уугуул, МУ-ын Алдарт уяач Б.Цэрэнбалтавын хонгор
2. Төв аймгийн Угтаалцайдам сумын уугуул, сумын Алдарт уяач Н.Гантулгын хонгор
3. Говь-Алтай Бигэр сумын уугуул МУ-ын Алдарт уяач Л.Батмөнхийн хүрэн халзан
4. Говь-Алтай Бигэр сумын уугуул МУ-ын Алдарт уяач Л.Батмөнхийн буурал
5. Говь-Алтай Бигэр сумын уугуул МУ-ын Алдарт уяач Л.Батмөнхийн хүрэн халзан
Эрлийз доод -30
1. Сүхбаатар аймгийн Мөнххаан сумын уугуул, аймгийн Алдарт уяач Ч.Гантөмөрийн хар халзан
2. Завхан аймгийн Улиастай сумын уугуул, МУ-ын Тод манлай уяач Л.Цандэлэгийн хээр
3. Архангай аймгийн Ихтамир сумын харьяат Ж.Уясахын бор халзан
4. Дорнод аймгийн Цагаан-Овоо сумын уугуул Н.Ганчулууны хонгор
5. Сүхбаатар аймгийн Асгат сумын уугуул, Ц.Эрдэнэбилэгийн хүрэн
Хүчит бөхийн барилдаан
Хүчит бөхийн барилдаанд нийт 128 бөх зодоглож, аймгийн хурц арслан Шарын Мөнгөнбаатар түрүүлж, аймгийн арслан Болор-Эрдэнийн Номиндалай үзүүрлэлээ.
Мөнххаан сумын харьяат Улсын начин Болдбаатарын Батжаргал, Улсын начин Гансүх нар шөвгийн 4-т шөвгөрлөө.
Сур харваа
Ардын хувьсгалын 94, аймаг байгуулагдсаны 73 жилийн ой Үндэсний их баяр наадмын Үндэсний сурын харваанд 40 сум тавьснаас:
Эрэгтэй 40 сум тавьснаас,
1. Сүхбаатар сум "Эрч" клуб, "Хадатын сайхан булаг" ХХК-ийн харваач Спортын дэд мастер Баттөмөрийн Бат-Эрдэнэ 34 оноо
2. Дорнод аймгийн харваач Д.Мэндбаяр 32 оноо,
3. Дорнод аймгийн харваач, аймгийн мэргэн, Спортын дэд мастер З.Ариунбат 30 оноогоор шалгарчээ.
Эмэгтэй харваачдаас,
1. Улсын мэргэн, Улаанбаатар хотын Баянзүрх дүүргийн харваач Д.Цэцэг 30 оноо,
2. Сүхбаатар аймгийн 4 дүгээр бүрэн дунд сургуулийн харваач Л.Одсайхан 28 оноо,
3. Дорнод аймгийн харваач Д.Ханддулам нар эхний байранд шалгарсан байна.
Хүүхдийн харваанд 32 сум тавьснаас,
Эрэгтэй
1. У.Хишигбат 16 оноо,
2. С.Мөнхтүвшин 14 оноо, 3.
Г.Ханддорж 13 оноо
Эмэгтэй
1. Б.Цэндсүрэн 25 оноо,
2. Ц.Сэрчмаа 18 оноо,
3. Э.Цэцэнмаргад 14 оноо
Шагайн харваа
Ардын хувьсгалын 94 жилийн ой, аймаг байгуулагдсаны 73 жилийн ой, Зүүн бүсийн хурд 2015 наадмын Үндэсний Шагайн харвааны тэмцээнд 10 багийн 114 тамирчин оролцлоо.
Багийн төрөл
1-р байрт Дорнод аймгийн Хөлөнбуйр сумын Хүрэлбаатар ахлагчтай баг
2-р байрт Сүхбаатар аймгийн Баруун-Урт сумын Б.Энхжаргал ахлагчтай баг
3-р байрт Сүхбаатар аймгийн Мөнххаан сумын Батбаяр ахлагчтай баг
Хувийн төрөлд
1. Дорнод аймгийн харваач Хүрэлбаатар,
2. Баруун-Урт сумын харваач Энхжаргал,
3. Дорнод аймгийн харваач Батдорж
Ахмадын чавхны цуваа харваанд
1.Түмэнцогт сумын харваач Баатар,
2. Уулбаян сумын харваач Дондог,
3. Мөнххаан сумын харваач Цэндсүрэн
Хүүхдийн цуваа харваанд бага насны ангилалд
1.Сүхбаатар сумын харваач Э.Ган-Эрдэнэ,
2. Баруун-Урт сумын харваач Ч.Мөнх-Амьдрал,
3. Баруун-Урт сумын харваач Б.Цагаанбаатар нар шагналт байранд орлоо.
Өсвөрийн ангилалд
1. Түмэнцогт сумын харваач А.Бадмаараг
2. Түмэнцогт сумын харваач Т.Нямдаваа,
3 Түмэнцогт сумын харваач А.Энхжин
0
хуваалцсан
Санал болгох
Сонин хачин
Уншиж байна...
Уншиж байна ...
Бүх пост уншигдсан байна...